Przekierowanie z błędu Laravela do Sublime Text 3 1

Przekierowanie z błędu Laravela do Sublime Text 3

Wraz z wydaniem Laravela w wersji 6.0 został ogłoszony nowy handler błędów – Ignition. Jest on dedykowanym narzędziem dla ekosystemu Laravela i posiada całkiem sporo ciekawych opcji. Jednym z „ficzerów” jest możliwość przejścia z linii generującej błąd aplikacji do jednego z kilku predefiniowanych edytorów tekstowych.

Jak to w ogóle działa?

Ikonka ołówka znajdująca się obok ścieżki do pliku zawierającego błąd. Kliknięcie w nią wywołuje link uruchamiający edytor tekstowy.
Kliknięcie ikony ołówka wywołuje link uruchamiający edytor tekstowy.

Ignition korzysta z możliwości systemów operacyjnych do bindowania konkretnych protokołów do konkretnych aplikacji. Dla przykładu: w Skype można aktywować wywoływanie dzwonienia po kliknięciu w odnośniki zaczynające się od tel://, do Thunderbirda (klient pocztowy) można przejść po kliknięciu w odnośnik zaczynający się od mailto:// itd.

Adres URL zawierający protokół subl://, wyświetlający się w przeglądarce Mozilla Firefox po najechaniu na ikonę ołówka.
Adres URL wyświetlający się w przeglądarce Mozilla Firefox po najechaniu na ikonę kierującą do edytora tekstowego.

Nie inaczej do sprawy podchodzi Ignition, który jest w stanie wywoływać podobne odnośniki. W dniu pisania tego wpisu Ignition wspiera 5 edytorów:

  • PhpStorm
  • Visual Studio Code
  • Visual Studio Code Insiders
  • Sublime Text 2 lub 3
  • Atom

Zmiana domyślnego edytora do edycji błędów

Domyślnie Ignition próbuje przekierować do PhpStorma. To zachowanie można zmienić poprzez definicję w pliku .env pola IGNITION_EDITOR.

Wpis w pliku konfiguracyjnym Ignition wczytujący wartość z pliku zawierającego zmienne środowiskowe aplikacji
Wpis w konfiguracji Ignition definiujący edytor tekstowy do edycji błędów.

Aby zmienić to ustawienie należy użyć jednej z następujących opcji:

  • phpstorm
  • vscode
  • vscode-insiders
  • sublime
  • atom
Treść pliku konfiguracyjnego zawierający przykładową konfigurację Ignition
Definicja edytora tekstowego w pliku ze zmiennymi środowiskowymi .env.

Ostatni krok – instalacja obsługi protokołu subl://

Niestety, podczas instalacji Sublime Text nie jest instalowana obsługa protokołu subl://, dzięki któremu Ignition mógłby przekierować do linii z błędem. Instrukcję instalacji można przeczytać w moim poprzednim wpisie na ten temat: Protokół subl:// – obsługa przekierowania z przeglądarki do edytora Sublime Text 3.

Po wykonaniu powyższych kroków i odpowiedniej konfiguracji zmiennych środowiskowych Ignition powinien kierować do wybranego edytora tekstowego.

Autor

Krzysztof Grabania

Programista z zawodu oraz z zamiłowania. Na co dzień pracuje z Laravelem, WordPressem i Vue.js. Nie boi się poznawać nowych technologii i narzędzi. W wolnych chwilach tłumaczy WordPressa i jego wtyczki na język polski. Amator elektroniki oraz Raspberry Pi.