Wygłuszenie bagażnika – Seat Leon 3 (5F, Hatchback)

Zachęcony kilkoma pomyślnymi modyfikacjami w swoim samochodzie postanowiłem wykonać jedno z prostszych usprawnień – wygłuszenie bagażnika. Oryginalnie Leon 3 nie posiada dodatkowego wygłuszenia poza sztywną podłogą bagażnika. Można jednak dołożyć materiał podłogi z Golfa 7, który pasuje prawie idealnie do Leona.

Czytaj dalej Wygłuszenie bagażnika – Seat Leon 3 (5F, Hatchback)

Przekierowanie z błędu Laravela do Sublime Text 3

Wraz z wydaniem Laravela w wersji 6.0 został ogłoszony nowy handler błędów – Ignition. Jest on dedykowanym narzędziem dla ekosystemu Laravela i posiada całkiem sporo ciekawych opcji. Jednym z „ficzerów” jest możliwość przejścia z linii generującej błąd aplikacji do jednego z kilku predefiniowanych edytorów tekstowych.

Czytaj dalej Przekierowanie z błędu Laravela do Sublime Text 3

Protokół subl:// – obsługa przekierowania z przeglądarki do edytora Sublime Text 3

W erze coraz to większej popularności przeglądarek spora część aplikacji jest tworzona w technologiach webowych. Jedną z gałęzi takich rozwiązań są programy do zarządzania projektami (np. Phabricator) lub kontrolą wersji (Github czy Gitlab). Pozwalają one w zgrabny i prosty sposób zarządzać oraz pracować z tworzonym kodem oprogramowania.

Zauważyłem, że coraz to większa część tego typu aplikacji pozwala na bezpośrednie przejście do fragmentów kodu (do którego ktoś na przykład zgłosił dyskusję) na lokalnym urządzeniu. Rozwiązania te zakładają, że urządzenie potrafi rozpoznać wywoływane adresy zawierające specyficzne protokoły. Niestety Sublime Text 3 domyślnie nie instaluje obsługi swojego protokołu.

Czytaj dalej Protokół subl:// – obsługa przekierowania z przeglądarki do edytora Sublime Text 3

Wykrywanie ruchu z Raspberry Pi

Po zakupie Raspberry Pi Zero W i skonstruowaniu pierwszego drobnego projektu złożonego z gotowych elementów postanowiłem zainteresować się nieco elektroniką i budową własnych układów.

Długo zastanawiałem się nad tym co chciałbym zbudować. Projekt powinien składać się z różnych elementów współgrających ze sobą. Dodatkowo wszystko powinno być połączone logiką napisaną w Pythonie. Na koniec ważne jest, żeby nie kosztował mnie majątku.

W końcu wpadłem na pomysł zbudowania elektronicznej skarbonki. Projekt jest jeszcze w fazie planowania, jednak jednej rzeczy byłem pewien od samego początku: muszę w jakiś sposób wykryć ruch monety aby cała reszta zaczęła działać.

Czytaj dalej Wykrywanie ruchu z Raspberry Pi

Wyświetlacz prognozy pogody – Raspberry Pi

Jest to mój pierwszy projekt stworzony w oparciu o Raspberry Pi oraz wyświetlacz wykonany w technologi e-papieru. Całość generowana jest przez cyklicznie uruchamiany skrypt (z crona) napisany w Pythonie. Prognoza pogody pobierana jest na podstawie szerokości i wysokości geograficznej z ogólnodostępnego API udostępnianego przez Norweski Instytut Meteorologiczny.

Czytaj dalej Wyświetlacz prognozy pogody – Raspberry Pi

WordUp Trójmiasto #13 – Nie takie bloki straszne… czyli wstęp do Gutenberga

22 września 2018 roku odbyło się 13. spotkanie fanów WordPressa w Trójmieście. Tym razem była to edycja dla początkujących. Słuchaczy nie brakowało, w sumie wystąpiło aż czterech prelegentów.

Czytaj dalej WordUp Trójmiasto #13 – Nie takie bloki straszne… czyli wstęp do Gutenberga

Blokowanie enumeracji użytkowników – czy to ma sens?

Enumeracja użytkowników WordPressa – brzmi dosyć dziko. Przekładając na zwykły język, chodzi o możliwość odkrycia loginów za pomocą podawania kolejnych liczb (najczęściej zaczynając od 1), które są identyfikatorami użytkowników w bazie danych. Do niedawna uważałem blokadę enumeracji jako podstawowy element bezpieczeństwa każdej nowej instalacji WordPressa…

Czytaj dalej