Wyświetlacz prognozy pogody - Raspberry Pi 1

Wyświetlacz prognozy pogody – Raspberry Pi

Jest to mój pierwszy projekt stworzony w oparciu o Raspberry Pi oraz wyświetlacz wykonany w technologi e-papieru. Całość generowana jest przez cyklicznie uruchamiany skrypt (z crona) napisany w Pythonie. Prognoza pogody pobierana jest na podstawie szerokości i wysokości geograficznej z ogólnodostępnego API udostępnianego przez Norweski Instytut Meteorologiczny.

Wykorzystany sprzęt

W zasadzie każda wersja Raspberry Pi powinna współpracować z napisanym przeze mnie skryptem. W teorii istnieje możliwość dostosowania całości do Arduino lub innych mikrokomputerów.

Wykorzystane technologie

  • Python 2
  • biblioteki Pythona: python-smbus, python-serial, python-imaging, RPi.GPIO, spidev
  • API prognozy pogody ze strony https://api.met.no/

Napisany skrypt korzysta z kilku bibliotek dedykowanych dla Raspberry Pi. Służą one, w głównej mierze, do uruchomienia komunikacji pomiędzy złączem GPIO a wyświetlaczem.

Galeria zdjęć

Przykładowo wygenerowane prognozy dla kilku miejsc na świecie

Kod aplikacji

Cały kod aplikacji wraz z instrukcją instalacji można znaleźć na moim GitHubie pod adresem https://github.com/Dartui/raspberry-weather.

Wszelkie ikony służące do generowania obrazka prognozy pogody zostały pobrane ze strony https://www.flaticon.com/.

Autor

Krzysztof Grabania

Programista z zawodu oraz z zamiłowania. Na co dzień pracuje z Laravelem, WordPressem i Vue.js. Nie boi się poznawać nowych technologii i narzędzi. W wolnych chwilach tłumaczy WordPressa i jego wtyczki na język polski. Amator elektroniki oraz Raspberry Pi.